Funkční manuální medicína (Tichý)

Funkční manuální medicína



Stranová asymetrie kloubní pohyblivosti

Co mají všechny tři pacientky společného?

 

Nový koncept manuální medicíny, který vznikal v posledních letech na základě naší vlastní klinické zkušenosti a na základě výsledků výzkumů našeho týmu. Tato první kniha si klade za cíl vysvětlit podstatu tohoto nového konceptu a v dalších dílech bychom jej chtěli konkrétně aplikovat na klouby osového orgánu a končetin.

Novost tohoto konceptu ve srovnání s pojetím klasické manuální medicíny, která je v českých zemích reprezentována především panem profesorem Lewitem, vidíme v několika ohledech.

Náš přístup považujeme za fyziologičtější, protože kloub vyšetřujeme ve fyziologických směrech pohybu, tedy ve směrech, které běžně v kloubu vykonáváme činností svých kosterních svalů. Klasická manuální medicína vyšetřuje kloub ve směrech nefyziologických střihovými či translačními pohyby, tedy ve směrech, které činností kosterních svalů nelze provést.

Náš přístup dále považujeme za komplexnější, protože současně vyšetřujeme kloub i jeho svaly. Vycházíme přitom z předpokladu, že funkční blokáda kloubu může být způsobena nejen dysfunkcí samotného kloubu, ale také kosterního svalu. Klasická manuální medicína kloub a jeho kosterní svaly odděluje a vyšetřuje a léčí je samostatně.

A konečně, náš přístup je trojrozměrnější, protože vyšetřování kloubu ve fyziologických směrech pohybu umožňuje vyšetřit kloub ve všech základních osách a rovinách, které umožňují anatomické poměry, a udělat si tak prostorovou představu o jeho funkčním stavu. Klasická manuální medicína toto u řady kloubů nedokáže, protože v tom brání anatomická stavba.

Tyto výhody nám umožnily stanovit jasná pravidla, podle kterých se chová funkčně zablokovaný kloub ve srovnání s kloubem zdravým. Pravidla se týkají změn rozsahů kloubních pohybů, změn velikostí kloubních vůlí a změn v napětí svalů či svalových skupin, které v kloubu provádějí aktivní pohyby a jsou obecně aplikovatelná na kterýkoliv synoviální kloub lidského těla. Stanovili jsme také pravidlo pro určení směru funkční blokády, protože podle našeho názoru nestačí pouze konstatovat, že je kloub zablokovaný, ale následně je nutno říci, kterým směrem. To je totiž rozhodující nejen pro diagnostiku, ale především pro léčbu.

Dále v této knize popisujeme, že u víceosých kloubů dochází při funkční blokádě ke kombinované blokádě kolem všech os současně. Přitom kombinace směrů blokád kolem jednotlivých os a řetězení těchto funkčních blokád vychází z principů nervového řízení a z principů vývojové kineziologie. Tím je možné začít manuální medicínu považovat za jeden z globálních přístupů, který je s ostatními koncepty slučitelný.

Stanovení uvedených pravidel nám dále umožnilo začít více rozvíjet diagnostiku pohybem, protože pravidlo o změnách rozsahů dílčích pohybů ve funkčně zablokovaném kloubu nám umožňuje již pouhým pohledem stanovit směry, ve kterých je kloub zablokovaný.