Co mají všechny tři pacientky společného?
Všechny tři pacientky leží na břiše a všechny provádějí pasivně vnitřní rotace v obou svých kyčelních kloubech. Kromě toho mají však ještě jeden společný rys. Všechny mají větší vnitřní rotaci u pravého kyčelního kloubu. Je to náhoda? Je to výsledek přirozené lidské asymetrie nebo dominance mozkové hemisféry?
Takto bychom mohli spekulovat, kdybychom ovšem nevěděli, že všechny tři pacientky trpěly v době zhotovení těchto fotografií kostrčovým syndromem. Tento syndrom má celou řadu typických příznaků. Jedním z nich je funkční blokáda pravého kyčelního kloubu ve směru vnitřní rotace.
Doc. Tichý stanovil jako vůbec první autor jasná pravidla pro určení směru funkční blokády.
V tomto směru se zvětšuje rozsah dílčího pohybu, ztrácí se kloubní vůle za fyziologickou bariérou a svaly, které tento pohyb provádějí, jsou hypertonické. V opačném směru je vše opačně. Rozsah pohybu se zmenšuje, kloubní vůle se zvětšuje a svaly jsou hypotonické. U všech tří žen jsme tedy nalezli: zvětšení rozsahu vnitřní rotace pravé kyčle ve srovnání se zdravou levou kyčlí, ztrátu kloubní vůle ve směru vnitřní rotace a vnitřní rotátory pravé kyčle (tensor fasciae latae a přední část m. gluteus medius) byly hypertonické (tužší na pohmat a bolestivější při srovnání se stejnými svaly na levé straně). Ke změně rozsahu pohybu však nedochází pouze při pohybu pasivním, ale také aktivním, jak je vidět na následujících obrázcích.
Závěr
Funkční blokáda kloubu má svoje jasná pravidla, která jako první stanovil doc. Tichý. Tato pravidla platí jak pro pasivní vyšetření kloubu, tak i pro aktivní provádění pohybu. Detaily konceptu Funkční manuální medicíny doc. Tichého jsou v jeho knize Dysfunkce kloubu: Podstata konceptu funkční manuální medicíny.